Bardzooo meksykańskie guacamole

Ostatnio mam ciągle ochotę na guacamole. Awokado jest bardzo zdrowe, więc łączę przyjemne z pożytecznym. Robi się je bardzo szybko, więc jest dodatkowy plus. Można dowolnie zmieniać składniki i za każdym razem otrzymywać inny smak. Oczywiście najlepiej smakuje na następny dzień. Ja mam dziś dla Was przepis na bardzo pikantną pastę bo z papryką habanero. Uważajcie na tą paprykę bo można się nieźle poparzyć. Oczywiście mądry Polak po szkodzie bo ja gdy kupowałam te ładne, małe, kształtne żółte i czerwone papryczki jeszcze nie wiedziałam co w nich tkwi. Zrobiłam kanapkę do pracy memu Lubemu i prawie padł po jej zjedzeniu. Ja oczywiście stwierdziłam, że przesadza i władowałam całą papryczkę do tortilli i miałam piekło w gębie! Człowiek uczy się na błędach, będę następnym razem czytać co kupuje zanim spróbuje kogoś prawie ukatrupić. Koniec gadania, do dzieła!

Składniki:
- 1 dojarzałe (miękkie) awokado
- 1 papryka habanero
- 1/4 czerwonej papryki
- 1 średniej wielkości cebula
- sok z 1/4 cytryny
- pieprz i sól
- dowolne pieczywo

Przygotowanie: 
Najpierw obierz cebulę, następnie wszystkie warzywa umyj. Awokado przekrój na pół i łyżką wyciągnij cały miąższ do miseczki, rozdrobnij go widelcem. Czarwoną paprykę i cebulę pokrój w kosteczkę. Natomiast paprykę habanero radzę kroić w rękawiczce bo opuszki palców można również sobie poparzyć. Jeśli kroicie ją bez rękawiczki to radzę nie dostykać dłońmi twarzy a zwłaszcza oczu. I żadne mycie rąk nie pomoże. Cytrynę sparzcie i przekrójcie.
Jeśli mamy przygotowane wszystkie składniki to dodaj je do rozdrobnionego awokado, czyli: sok z około połowy cytryny, czerwoną paprykę, paprykę habanero, cebulę, pieprz i sól. Wymieszaj wszystko razem i gotowe.

Proste? Pewnie, że tak. 

  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © MamaBiegaczka , Blogger