Prawdziwy cukier waniliowy

Zapewne wielu z Was, jak i ja, kupowało lub nadal kupuje cukier wanilinowy myśląc, że to wanilia...  Łatwo dostępny, nazwa prawie taka sama, smakuje i pachnie wanilią, więc nie trudno o pomyłkę. Ja do tego stopnia byłam pewna co kupuje, że nawet nie chciało mi się dokładnie przeczytać nazwy aż do momentu kiedy zostałam uświadomiona. Ależ było moje zaskoczenie, no cóż, życie co chwila zaskakuje mnie czymś i powoli przyzwyczajam się. Okazało się również, że prawdziwy cukier, można zrobić w domu bez większego wysiłku. Ja mam dostęp do dobrej jakości wanilii, więc nie pozostaje nic innego jak wykorzystać tą jedną z najdroższych przypraw świata. Do dzieła!

Składniki:
- 2 laski wanilii;
- około 400 g cukru;
- przyda się również szklany, szczelnie zamykany pojemnik.


Przygotowanie:
Do słoika wsypujemy cukier. Laski wanili nacinamy delikatnie wzdłuż i staramy się wybrać nożem jak najwięcej ziaren. Dodajemy je do naszego cukru. Laski kroimy na pół i "zakopujemy" je w słoiku. Wszystko razem dokładnie mieszamy, zamykamy i czekamy do 2 tygodni. 
Po tym czasie możemy się cieszyć aromatycznym cukrem waniliowym. Gdy będzie nam się kończył, wystarczy, że zastąpicie stare laski wanilii nowymi i uzupełnicie cukier.
Prawda, że łatwe?

PS - spotykacie czasem w popularnych sklepach spożywczych cukier waniliowy? Ja niestety nie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © MamaBiegaczka , Blogger